Can-Pack Food and Industrial Packaging – Nowe technologie dla opakowań spożywczych

Jest częścią

GRUPY CAN-PACK

O firmie

Historia Grupy Can-Pack sięga 1989 roku, kiedy to - jeszcze przed zmianami w polskim systemie‑ekonomicznym, które nastąpiły kilka miesięcy później - powstała w Brzesku na bazie zakładu FOB Opakomet spółka będąca wówczas jedną z pierwszych, dużych, produkcyjnych spółek prywatnych w Polsce. Spółka ta produkowała opakowania stalowe, trzyczęściowe do pakowania produktów chemicznych i żywnościowych oraz zamknięcia koronowe do butelek szklanych.

W wyniku wieloletnich inwestycji modernizacyjnych i związanych z tym zmian własnościowych spółka przekształciła się ostatecznie w spółkę akcyjną Pol-Am-Pack S.A., której wyłącznym akcjonariuszem był Can-Pack S.A. z siedzibą w Krakowie.

Pol-Am-Pack S.A. przejęła firmy FOB w Bydgoszczy oraz Fomet w Dębicy i stała się największą w Polsce firmą produkującą opakowania metalowe przeznaczone do pakowania żywności i wyrobów chemicznych, oferując nowoczesne opakowania o najwyższej jakości. Pol-Am-Pack S.A. była też założycielem i inwestorem strategicznym w spółkach: ZAT Ukr-Pack w Jaworowie na Ukrainie, Metałopłastmas w Jaworowie na Ukrainie, WOZ w Wolokolamsku w Rosji, Amep-Pack S.A. w Tecuci w Rumunii, Pol-Am-Pack Narzędziownia Sp. z o.o. w Brzesku i Pol-Am-Pack/CAN-PACK Transport Sp. z o.o. w Brzesku, a w oparciu o umowę z właścicielami Pol-Am-Pack S.A przejęła zarządzanie w spółce Arab Can Co w Sharjah w AE.

Jednocześnie Can-Pack S.A. uruchomił w Brzesku w roku 1993 pierwszą linię do produkcji wieczek łatwo otwieralnych SOT 206, a w roku 1994 pierwszą linię do produkcji puszek napojowych 330ml. W kolejnych latach w tym samym zakładzie uruchomione zostały kolejne dwie linie do produkcji puszek napojowych.

W 2001 roku została oddana do eksploatacji wybudowana od podstaw nowa fabryka puszek napojowych w Bydgoszczy, zaprojektowana na dwie linie produkcyjne. Pierwsza z tych linii produkuje opakowania 500ml, natomiast druga linia - jako pierwsza w Polsce - została wyposażona w urządzenia do produkcji puszek napojowych 250 ml (tzw. slim) i oddana do użytku w marcu 2006 roku. Jednocześnie w Fabryce Puszek Napojowych w Brzesku uruchomiono produkcję wieczek aluminiowych typu SOT 200 przeznaczonych do zamykania puszek 250 ml.

Kolejna linia Can-Pack do produkcji opakowań napojowych została uruchomiona w roku 2003 w Wyszhorodzie koło Kijowa (Ukraina). Infrastruktura zakładu w Wyszhorodzie pozwoli na uruchomienia w nim drugiej linii produkcyjnej.

W czerwcu 2005 roku została uruchomiona w Bukareszcie kolejna fabryka do produkcji puszek napojowych. W pierwszym etapie zainstalowano tam 1 linię produkcyjną, a docelowo fabryka ta będzie dysponować dwiema liniami o zbliżonych parametrach.

Równolegle z rozwojem zdolności produkcyjnej puszek napojowych Can-Pack S.A. rozwija własną zdolność w produkcji aluminiowych wieczek łatwo otwieralnych. Na przestrzeni minionych lat rozwinięte zostało centrum produkcyjne tych wieczek w Brzesku, dysponujące obecnie zdolnością wytwórczą bliską 5 mld szt. wieczek rocznie, oferujące zarówno wieczka SOT 200, SOT 202, jak i SOT 206.

W kolejnych latach zrealizowano szereg przedsięwzięć i inwestycji skutkujących dynamicznym wzrostem sprzedaży Grupy.
W 2005 roku zakupiona została Huta Szkła „Orzesze” w Orzeszu. Na jej terenie zbudowano zakład przerobu i uzdatniania stłuczki szklanej. Do produktów oferowanych przez Grupę Can-Pack dołączyły opakowania szklane (słoje, butelki) przy równoczesnym rozszerzeniu działalności recyklingowej na recykling szkła.

Od 2006 Grupa Can-Pack rozpoczęła dynamiczny rozwój również w obszarze produkcji i sprzedaży zamknięć koronowych, nabywając słowacki TIK Slovakia s.r.o. oraz czeskie KAMOKO s.r.o, a w kolejnym roku przejmując francuski Tapon S.A.S.

Z początkiem 2007 roku rozpoczęła działalność nowa wytwórnia puszek napojowych 250 ml/330 ml oraz uruchomiono centrum produkcji wieczek napojowych SOT 200, SOT 202, RPT 200 i RPT 206 w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

W roku 2008 rozpoczęło działalność w Oświęcimiu Centrum Logistyczne obsługujące spółki Grupy Can-Pack.

Rok 2009 roku przyniósł uruchomienie produkcji puszek napojowych w Scunthorpe (Wielka Brytania) oraz Aurangabad (Indie), a także uruchomienie spółki joint venture Linco produkującej zamknięcia koronowe w Kairze (Egipt).

W roku 2010 przejęty został hiszpański producent kapsli - Tapon Corona Iberia. Jednocześnie uruchomiona została produkcja puszki napojowej w Volokolomsku koło Moskwy (Rosja).

W roku 2011 uruchomiona została produkcja puszek napojowych w Casablance (Maroko) oraz rozpoczęty został projekt uruchomienia kolejnej linii w Finlandii.

Warto podkreślić, że produkując opakowania stalowe jako pierwsi w Europie Centralnej i Wschodniej rozpoczęliśmy produkcję opakowań zgrzewanych w miejsce lutowanych, jako pierwsi zastosowaliśmy cięcie zakosowe blach z kręgów, jako pierwsi wprowadziliśmy do produkcji cienkie, podwójnie redukowane blachy stalowe ocynowane i wreszcie jako pierwsi uruchomiliśmy lakierowanie i litografowanie blach na wielkowymiarowych arkuszach.

Niektórymi z osiągnięć inżynierów tej spółki są autorskie rozwiązania wieczek wciskanych o konstrukcji umożliwiającej zastosowanie ich do farb wodorozcieńczalnych, a także uruchomienie produkcji stalowych wieczek łatwo otwieralnych typu full panel o średnicach: fi 52, fi 73, fi 83 i fi 99 mm o bardzo dobrym zabezpieczeniu nacięcia.

W lutym 2006 roku w Fabryce Opakowań Metalowych w Brzesku uruchomiono produkcję wieczek stalowych na urządzeniach typu End-O-Mat, co pozwala na dostawy do Klientów Spółki wieczek o znacząco lepszych parametrach niż te, które można osiągnąć na tradycyjnych prasach.

Organizacyjnie od roku 2005 roku produkcja opakowań stalowych dla branży chemicznej został wydzielona i od tamtej pory jest prowadzona pod nowo utworzoną spółką Can-Pack Food and Industrial Packaging Sp. z o.o. z siedzibą w Dębicy. Od 2008 Can-Pack Food and Industrial Packaging Sp. z o.o. przejął również produkcję i sprzedaż opakowań spożywczych oferowanych przez Grupę Can-Pack.

.
FaLang translation system by Faboba